Tassineta-elva i Asco-dalen

Veibeskrivelse fra Ile Rousse:
N197 i retning Ponte Leccia, men D47 tar av noen kilometer før Ponte Leccia. Ca 28 km på D47, forbi landsbyen Asco. Etter noen kilometer krysser veien ei bru, stien begynner ca 3 kilometer etter denne. Samme vei tilbake.

Kart: 4250, Corte, Monte Cinto

Dette er like mye en fjelltur som en elvetur og egner seg godt som overnattingstur med telt. Midt på sommeren er det ikke så veldig mye vann i elva, men du finner fremdeles noen fine kulper å bade i.

NB! Fra og med sommeren 2015 er dette området avstengt i forbindelse med et botanisk forsøksfelt i området ved elva.

Etter at du krysser brua på D147 innover mot Haut Asco fortsetter du ca 3 km oppover dalen, med elva på høyre side. En liten parkeringsplass nede ved elva. på den andre siden av gangbrua ligger det et hus som tilhører skogvesenet. Her begynner stien oppover dalen i retning Bocca di l'Ondella. Du kan velge om du følge stien et stykke før du går ned til elva, eller om du vil gå i elva hele veien.

Det går an å gå hele veien opp til passet Bocca di l'Ondella og derfra over til Tartagine-dalen, men dette er en lang tur og egner seg best som overnattingstur.

Barnevennlig: Turen er fin for barn, men det kan bli litt langt og varmt for de minste.

Turalternativer

Tassineta-elva i Asco-dalen

tassineta_01.jpg

Tassineta-elva i Asco-dalen

tassineta_02.jpg
tassineta_03.jpg

Designet og programmert av | Ørnulf Bratlie